Nowa rzeźba w zabytkowej kapliczce w Mesznej

Dnia 14 maja br. odbyła się w Mesznej  wyjątkowa uroczystość. Zabytkowa kamienna kapliczka przy ulicy Handlowej, tzw. Panienka,  otrzymała nową, piękną rzeźbę Matki Boskiej, którą wykonał  nasz miejscowy rzeźbiarz Mateusz Gębala.

            Kapliczka istnieje od około 1840r. Została ufundowana przez Wojciecha Gluzę i jego syna Szymona. Przez lata opiekowały się nią rodziny Gluzów, Gębalów i Huczków.

 

W ostatnich latach z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej i dzięki dotacji Urzędu Gminy w Wilkowicach została odnowiona przez konserwatora zabytków Marię Sromek- Osielczak.

 

            Ponieważ figurka Matki Boskiej była nietrwała, Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej starało się o dotację finansową w Urzędzie Gminy i zwróciło się z prośbą do Mateusza Gębali o wykonanie rzeźby w kamieniu i umieszczenie jej we wnętrzu kapliczki. Figurka Matki Boskiej została wykonana z piaskowca, podobnie też tło, na którym jest umieszczona.

 

            14 maja wokół kapliczki zebrali się mieszkańcy Mesznej, członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Starszyzny Harcerskiej i innych organizacji, a także zaproszeni goście, wśród nich Wójt Gminy Wilkowice, Mieczysław Rączka i sołtys wsi Meszna, Antoni Kufel.       

               Uroczystego poświęcenia rzeźby dokonał proboszcz naszej parafii, ks. Andrzej Piotrowski. Po wspólnym odmówieniu Litanii do Najświętszej Maryi Panny i odśpiewaniu majowej pieśni , ks. proboszcz zakomunikował, że od tej pory każdego roku, dnia 14 maja mieszkańcy Mesznej będą spotykać się na Majówce  przy zabytkowej kapliczce..

Komentarz do “Nowa rzeźba w zabytkowej kapliczce w Mesznej

  • 14 maja 2016 o 00:39
    Permalink

    Male sprostowanie. Jesli kapliczka powstala okolo 1840 roku, to rzeczywiscie jej fundatorem byl Wojciech Gluza, ur w 1808 roku w Buczkowicach w domu nr 37. Wojciech ozenil sie z Marianna Siuda spod nr 8 Boru Lodygowskiego. Ich syn Szymon urodzil sie w 1846 roku, wiec nie mogl byc w tym czasie wspolfundatorem tej figurki. Szymon Gluza byl ojcem Jozefa Gluzy spod nr 40 w Mesznej
    ( dzisiejsza ul Handlowa).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *