Meszna Zimowisko 2020

W pierwszym tygodniu ferii tj. w dniach 13-17 stycznia bieżącego roku, 45 uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Mesznej , uczestniczyło w zajęciach półkolonii zimowej. Inicjatorem akcji organizowania tej formy wypoczynku, była w 2000 roku Pani Danuta Cader, pełniąca wówczas funkcję pedagoga szkolnego. Od tego czasu zmieniali się organizatorzy, kadry wychowawców, pracownicy, społecznicy zaangażowani w pracach nad organizacją i przebiegiem bezpiecznych wypoczynków. Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej od 10 już lat przejęło i kontynuuje tą piękną tradycję organizowania półkolonii .

Zainteresowanie zimowiskiem zarówno dzieci jak ich rodziców było duże, czego dowodem jest pełne wykorzystanie wszystkich miejsc oraz 98,3 % frekwencja na zajęciach.

Nad prawidłowym przebiegiem zimowiska „MESZNA – 2020”, a zwłaszcza bezpieczeństwem dzieci czuwali : kierownik placówki wypoczynku i wychowawczynie – nauczycielki miejscowej szkoły oraz organizator tj. prezes i skarbnik Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej.

Atrakcyjny program zimowiska oferował rozrywkę , rekreację ruchową oraz elementy wiedzy o historii i kulturze naszego regionu. Dzieci miały okazję obejrzeć film fabularny o tematyce przyrodniczej „ Ratujmy Florę” , sportowo-rekreacyjnie spędzić czas w „ Ninja Parku Jumpownii” oraz w najnowocześniejszej bielskiej kręgielni „Retro Bowling Team”, a także zwiedzić unikatowe w południowej Polsce „Muzeum flory i fauny” w Jaworzu. Nowoczesna aranżacja muzeum uwzględniająca wszelkie kanały oddziaływania na odbiorców, w każdym wieku, oraz prezentowani tam mieszkańcy mórz , oceanów i jezior sprawiły, że uczniowie z wielkim zainteresowaniem odbierali poszczególne wystawy.

Tradycyjnie, bardzo smaczne obiady przygotowywały pracownice szkolnej kuchni, za co wszystkim paniom należą się uznanie i słowa podziękowania.

Prace plastyczne dzieci wykonywane każdego dnia pozwoliły utworzyć barwną kronikę zimowiska. Wysiłek ten został doceniony przez organizatorów, którzy przygotowali dla każdego uczestnika upominki , wręczone na zakończenie półkolonii przez prezes Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej.

W imieniu uczestników, wszystkich pracowników i organizatorów kierujemy słowa podziękowania dla Wójta Gminy Wilkowice za współfinansowanie – ZIMOWISKA MESZNA -2020.

IV RAJD NORDIC WALKING O PUCHAR BIAŁEGO JELENIA Z HERBU MESZNEJ

W dniu 14 września 2019 r. żegnając letnie słońce u podnóża Magury, przy Meszniańskim Ośrodku Kultury „Nad Borami” w Mesznej odbył się IV Rajd Nordic Walking o Puchar Białego Jelenia z Herbu Mesznej. W rajdzie wzięły udział 53 osoby, w tym głównie dzieci i młodzież, nie tylko z terenów Gminy Wilkowice, ale również z Bielska-Białej, Żywca i z powiatu suskiego. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu gości: Wójta Gminy Wilkowice Janusza Zemanek, Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Kwiatek, Radnego Mirosława Goliszewskiego, sołtysa Antoniego Kufel, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury ”Promyk” Panią Agnieszkę Sech, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Panią Agatę Prochownik, odbyła się wspólna rozgrzewka przy muzyce, poprowadzona przez Instruktorów Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Start i meta rajdu znajdowała się na parkingu przy MOK „Nad Borami”, a trasa przebiegała terenami Mesznej i Bystrej wśród pięknej, spokojnej, widokowej okolicy (6,5 km). Była ona zabezpieczona nie tylko przez Ochotniczą Straż Pożarną z Mesznej, ale również przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Bystra, Policję i Straż Gminną. Na mecie każdy uczestnik otrzymał wodę oraz poczęstunek – pyszną kwaśnicę prosto z Chaty na Groniu oraz ciasto, kawę i herbatę, którym częstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mesznej. Równocześnie odbył się konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Mój Nordic Walking”. Prace oceniało wyłonione wśród organizatorów jury, a nagrody ufundowane były przez markę Viking oraz Gęsi Pipek z Wilkowic. Po posiłku regeneracyjnym wręczono puchar i nagrody dla najliczniejszej grupy suskiej „PodBabiogórskie Nordic Walking” (13 osób) oraz nagrody i wyróżnienia dla Leśnych Dzięciołów z Żywca (10 osób), Beskidzkie Bieliki z Mesznej (6 osób). Również puchary dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu zostały wręczone przez Sołtysa Mesznej Antoniego Kufel oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej Katarzynę Gnioździorz. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy drewniany medal. Na zakończenie imprezy roztańczonym, dynamicznym krokiem Rodzinną Zumbę poprowadziła Natalia Cypcer. Wszystkim uczestnikom, zaproszonym gościom, członkom Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, Członkom Rady Sołeckiej, Paniom z KGW Meszna, Strażakom OSP Meszna, Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Bystra, Straży Gminnej, Policji i organizatorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Dziękujemy sponsorom za wsparcie: DREWPLAC s.c. Artur Świecak i Marian Kępys, Larix Spółka Jawna Marka VIKING, Gęsi Pipek Wilkowice, PatiGift Patrycja Panek Bystra, Decathlon, Anonimowym darczyńcom.

WYSTAWA MALARSTWA ARTYSTÓW AMATORÓW Z MESZNEJ

Pomysłodawcą zorganizowania wystawy malarskiej jest
Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej. To druga z kolei wystawa amatorskiej twórczości artystycznej. Pierwsza odbyła się w 2013 r. i ukazywała różnorodne zamiłowania meszniańskich pasjonatów w wielu dziedzinach: rzeźba, fotografia, historia i podróże, malarstwo na szkle, hafciarstwo, bibułkarstwo oraz poezja i muzyka ludowa. Do zorganizowania tegorocznej wystawy zainspirował nas akwarelowy plener malarski zorganizowany w 2017 r. przez Gminny Ośrodek Kultury PROMYK w Bystrej z okazji rocznicy urodzin wybitnego malarza Juliana Fałata oraz projektu „ Usiądź z Fałatem na ławce”. Wzięły w nim udział mieszkanki Mesznej – Mirosława Góralczyk, Małgorzata Mrowiec, Krystyna Sadlok i Anna Limańska. Do grona pasjonatów malarstwa dołączyli również – Jacek Kowalcze, Anna Demianiuk, Krzysztof Kufel i Jadwiga Radecka. Na wystawie można było obejrzeć wybrane prace wyżej wymienionych twórców, zarówno z poprzednich lat, jak i najnowsze, z 2019 r., związane tematycznie tylko z Meszną. Autorzy prac i organizatorzy wystawy mają nadzieję, że będzie ona inspiracją dla innych osób, które „kochają malować”, a zachętą dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że potrafią wyrazić siebie w taki właśnie sposób. Należy podkreślić, że wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej dzięki dotacji finansowej Urzędu Gminy w Wilkowicach w ramach zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
AUTORZY PRAC:
Anna Demianiuk
Odkrycie roku 2017. Reprezentantka sztuki naiwnej. Swój talent rozwija w grupie Atelier, która działa w bielskiej Kubiszówce. W niszowym nurcie sztuki osiąga znaczne sukcesy. Dwukrotnie brała udział w międzynarodowej wystawie Art Naif Festiwal w katowickim Nikiszowcu, prezentowała swe prace na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 pośród artystów profesjonalnych. W 2018 r. otrzymała wyróżnienie w Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego w Nowym Targu. Za te osiągnięcia została nagrodzona wyróżnieniem starosty bielskiego. Prace Anny Demianiuk zachwycają wielobarwnymi kompozycjami, zaskakują dynamiką i lekkością, urzekają autentycznością, nie można przejść obok nich obojętnie. Wystawę jej prac mogliśmy oglądać w Meszniańskim Ośrodku Kultury „Nad Borami” w Mesznej w 2018 r.
Jacek Kowalcze
Znana i popularna postać nie tylko w Mesznej. Człowiek o wielu talentach. Konferansjer wielu imprez ludowych m. in. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, współzałożyciel i członek kapeli góralskiej „Kowalczyki”, znany i uwielbiany gawędziarz, gospodarz słynnej już Chaty na Groniu, przedsiębiorca i artysta, w wolnych chwilach, których właściwie nie ma, oddaje się malarstwu. Swoje prace prezentuje u siebie, czyli w Chacie na Groniu lub na wystawach w Bielsku-Białej i w Buczkowicach. Tworzy kredką, pastelami, farbami akrylowymi i akwarelowymi. Chętnie przyjmuje zorganizowane grupy pasjonatów malarstwa na plenery malarskie. A widoki z Chaty na Groniu przepiękne i jedyne w swoim rodzaju.
Małgorzata Mrowiec
Jest bibliotekarką w Gminnej Bibliotece Publicznej – Filia
w Mesznej. Interesuje się rzeźbą i malarstwem. Chętnie uczestniczy w różnorodnych warsztatach artystycznych, zgłębiając tajniki wiedzy i umiejętności w tym zakresie. W 2013 r. brała udział w „Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko – Słowackiego w Nowym Targu, gdzie
otrzymała za swe rzeźby pamiątkowy medal. W tym samym roku wystawiała swe prace w Meszniańskim Ośrodku Kultury na wystawie „Meszna – Ludzie z pasją”.
W 2017 r. uczestniczyła w plenerze malarskim w Bystrej zorganizowanym z okazji rocznicy urodzin Juliana Fałata i w wystawie poplenerowej.
Mirosława Góralczyk
Od 2012 r. członek Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, od 2013 do 2019 pełniła w nim funkcję wiceprezesa, emerytowana dyrektorka Szkoły w Buczkowicach od dzieciństwa zainteresowana malarstwem i ogólnie mówiąc sztukami plastycznymi. Swoje malarskie pasje mogła realizować dopiero na emeryturze. Maluje głównie akwarele i obrazy olejne na płótnie. Bardzo interesują ją zabytki drewniane. W 2013 r. uczestniczyła w plenerze malarskim organizowanym przez Stowarzyszenie Zbójników Beskidzkich „Beskidnicy”, a w 2017 r. w akwarelowym plenerze malarskim w Bystrej oraz w wystawie po plenerze. Jest autorką 2 publikacji promujących Meszną: „Meszna – ludzie z pasją” oraz „Witajcie w Mesznej”, które zostały wydane przez Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej.
Krzysztof Kufel
Rzeźbiarz ludowy, artysta malarz, uprawiał tkactwo artystyczne i rysunek. Jest autorem 3 kapliczek przydrożnych na Szlaku Różańcowym w Mesznej. Jego rzeźby znane są nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Laureat wielu
nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Sztuka ludowa zainspirowała go do zainteresowania się życiem zbójników karpackich. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Zbójników Beskidzkich „Beskidnicy” oraz autorem filmu „Sen o zbójnikach”. Często tematem
jego obrazów jest życie górali beskidzkich, taniec i strój zbójnicki,
ich obyczaje i styl życia. Maluje również piękne pejzaże ukazujące uroki naszych Beskidów. W 2013 r. zorganizował plener rzeźbiarski i malarski o tematyce związanej z beskidzkimi zbójnikami. Rzeźby, które wtedy powstały, można podziwiać w różnych miejscach w Mesznej, a prace malarskie wystawiane były w wielu miejscowościach naszego regionu.
Anna Limańska
Mieszka ze swoją rodziną w Mesznej od 25 lat. Z powodu konieczności zmiany klimatu wybrała Meszną jako swoje miejsce na ziemi. Obecnie jest już emerytką. Zawsze interesowała się sztuką, a malowaniu poświeciła się właśnie na emeryturze. Bardzo chętnie uczestniczy w warsztatach
malarskich. Brała udział w plenerze malarskim i wystawie
„ Julian Fałat – artysta nam znany.” Maluje najczęściej farbami
akrylowymi i akwarelowymi. Jak sama twierdzi, ze swojej pasji
czerpie siłę i radość życia i zapomina o przemijającym czasie.
Krystyna Sadlok
Zamieszkuje Meszną od 20 lat. Obecnie przebywa na emeryturze. Zawsze była i jest nadal zainteresowana wszystkim tym, co wiąże się z pracami artystycznymi. Uwielbia wszelkiego rodzaju artystyczne robótki ręczne,
uczestniczy w różnych warsztatach organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury PROMYK w Bystrej. Wzięła udział w plenerze malarskim i wystawie „Julian Fałat – artysta nam znany.” Swe pasje próbuje przekazać wnukom, zachęcając ich do artystycznego tworzenia.
Jadwiga Radecka
Jest emerytowaną nauczycielką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mesznej. Potrafi wykonywać przepiękne ozdoby z bibułki. Są to kompozycje kwiatowe, palmy wielkanocne, stroiki świąteczne, ozdoby choinkowe,
wieńce dożynkowe itp. Ostatnio pasjonuje się ikonami, które
wykonuje najchętniej. W 2013 r. wystawiała swe prace z bibuły na wystawie w Ośrodku Kultury w Mesznej. Uczestniczyła również w tworzeniu Szopki Bożonarodzeniowej w Mesznej malując postacie wykonane przez rodzimych rzeźbiarzy.