Rajd Jakubowy

W dniu 18.07.2020 roku odbył się kolejny Rajd Jakubowy szlakiem pięciu parafii.
Tegoroczna edycja ze względu na sytuację epidemiologiczną miał nieco okrojoną formę.
Uczestnicy startowali indywidualnie, nie było wspólnego startu, i grupy pod opieką GOPR-u,
nie było również imprezy na zakończenie.
Tradycyjnie w Mesznej uczestnicy zostali przyjęci poczęstunkiem, który z wiadomych względów
miał trochę inną formę niż dotychczas. Musieliśmy zrezygnować z ciast i innych form
poczęstunku na rzecz produktów pakowanych. Wdzięczne uśmiechy i słowa podziękowania od
uczestników są dla nas nagrodą wartą wszystkich pieniędzy.
Do zobaczenia za rok, oby w normalnych okolicznościach.

W związku z rozporządzeniem Wójta Gminy Wilkowice z dnia 11.03.2020 r. IX OTWARTE MISTRZOSTWA GMINY WILKOWICE W NARCIARSTWIE ZJAZDOWYM I SNOWBOARDZIE zostają odwołane.

Zapisy przyjmowane są również pod numerem telefonu: 515 460 972 lub 605  932 622. Należy wysłać SMS* o treści: imię i nazwisko, rocznik, kategoria S/N (Snowboard/Narty)

*wysłanie SMS jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu wraz z załącznikami oraz koniecznością dostarczenia wypełnionej Karty zgłoszenia w dniu zawodów 22 marca 2020 do 12.45.

RENOWACJA RZEŹBY ŚWIĘTEGO KRZYSZTOFA MESZNA 2019/2020

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej składa serdeczne
podziękowania za pomoc przy pracach renowacyjnych rzeźby Świętego Krzysztofa, zlokalizowanej na parkingu parafialnym w Mesznej:
W szczególności dziękujemy:
Jadwiga Radecka
Zofia Sromek
Mirosława Góralczyk
Antoni Kufel
Mateusz Gębala
Władysław Sadlok
Jerzy Kochaj
Prace trwały od listopada 2019 do lutego 2020 roku.
Przeprowadzone były w trzech etapach:

1 renowacja postumentu,

2 renowacja rzeźby

3 wykonanie nowego zadaszenia

Wszystkie etapy były konsultowane i wykonywane według wskazówek twórcy Pana Stanisława Kwaśnego. Koordynacją działań zajmowała się Prezes SRM Katarzyna Gnioździorz.
Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej oraz Rada Sołecka przeznaczyła środki finansowe na materiał, a prace wykonane były dzięki dobrej woli ww mieszkańców.

Meszna Zimowisko 2020

W pierwszym tygodniu ferii tj. w dniach 13-17 stycznia bieżącego roku, 45 uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Mesznej , uczestniczyło w zajęciach półkolonii zimowej. Inicjatorem akcji organizowania tej formy wypoczynku, była w 2000 roku Pani Danuta Cader, pełniąca wówczas funkcję pedagoga szkolnego. Od tego czasu zmieniali się organizatorzy, kadry wychowawców, pracownicy, społecznicy zaangażowani w pracach nad organizacją i przebiegiem bezpiecznych wypoczynków. Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej od 10 już lat przejęło i kontynuuje tą piękną tradycję organizowania półkolonii .

Zainteresowanie zimowiskiem zarówno dzieci jak ich rodziców było duże, czego dowodem jest pełne wykorzystanie wszystkich miejsc oraz 98,3 % frekwencja na zajęciach.

Nad prawidłowym przebiegiem zimowiska „MESZNA – 2020”, a zwłaszcza bezpieczeństwem dzieci czuwali : kierownik placówki wypoczynku i wychowawczynie – nauczycielki miejscowej szkoły oraz organizator tj. prezes i skarbnik Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej.

Atrakcyjny program zimowiska oferował rozrywkę , rekreację ruchową oraz elementy wiedzy o historii i kulturze naszego regionu. Dzieci miały okazję obejrzeć film fabularny o tematyce przyrodniczej „ Ratujmy Florę” , sportowo-rekreacyjnie spędzić czas w „ Ninja Parku Jumpownii” oraz w najnowocześniejszej bielskiej kręgielni „Retro Bowling Team”, a także zwiedzić unikatowe w południowej Polsce „Muzeum flory i fauny” w Jaworzu. Nowoczesna aranżacja muzeum uwzględniająca wszelkie kanały oddziaływania na odbiorców, w każdym wieku, oraz prezentowani tam mieszkańcy mórz , oceanów i jezior sprawiły, że uczniowie z wielkim zainteresowaniem odbierali poszczególne wystawy.

Tradycyjnie, bardzo smaczne obiady przygotowywały pracownice szkolnej kuchni, za co wszystkim paniom należą się uznanie i słowa podziękowania.

Prace plastyczne dzieci wykonywane każdego dnia pozwoliły utworzyć barwną kronikę zimowiska. Wysiłek ten został doceniony przez organizatorów, którzy przygotowali dla każdego uczestnika upominki , wręczone na zakończenie półkolonii przez prezes Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej.

W imieniu uczestników, wszystkich pracowników i organizatorów kierujemy słowa podziękowania dla Wójta Gminy Wilkowice za współfinansowanie – ZIMOWISKA MESZNA -2020.

IV RAJD NORDIC WALKING O PUCHAR BIAŁEGO JELENIA Z HERBU MESZNEJ

W dniu 14 września 2019 r. żegnając letnie słońce u podnóża Magury, przy Meszniańskim Ośrodku Kultury „Nad Borami” w Mesznej odbył się IV Rajd Nordic Walking o Puchar Białego Jelenia z Herbu Mesznej. W rajdzie wzięły udział 53 osoby, w tym głównie dzieci i młodzież, nie tylko z terenów Gminy Wilkowice, ale również z Bielska-Białej, Żywca i z powiatu suskiego. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu gości: Wójta Gminy Wilkowice Janusza Zemanek, Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Kwiatek, Radnego Mirosława Goliszewskiego, sołtysa Antoniego Kufel, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury ”Promyk” Panią Agnieszkę Sech, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Panią Agatę Prochownik, odbyła się wspólna rozgrzewka przy muzyce, poprowadzona przez Instruktorów Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Start i meta rajdu znajdowała się na parkingu przy MOK „Nad Borami”, a trasa przebiegała terenami Mesznej i Bystrej wśród pięknej, spokojnej, widokowej okolicy (6,5 km). Była ona zabezpieczona nie tylko przez Ochotniczą Straż Pożarną z Mesznej, ale również przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Bystra, Policję i Straż Gminną. Na mecie każdy uczestnik otrzymał wodę oraz poczęstunek – pyszną kwaśnicę prosto z Chaty na Groniu oraz ciasto, kawę i herbatę, którym częstowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mesznej. Równocześnie odbył się konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Mój Nordic Walking”. Prace oceniało wyłonione wśród organizatorów jury, a nagrody ufundowane były przez markę Viking oraz Gęsi Pipek z Wilkowic. Po posiłku regeneracyjnym wręczono puchar i nagrody dla najliczniejszej grupy suskiej „PodBabiogórskie Nordic Walking” (13 osób) oraz nagrody i wyróżnienia dla Leśnych Dzięciołów z Żywca (10 osób), Beskidzkie Bieliki z Mesznej (6 osób). Również puchary dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu zostały wręczone przez Sołtysa Mesznej Antoniego Kufel oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej Katarzynę Gnioździorz. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy drewniany medal. Na zakończenie imprezy roztańczonym, dynamicznym krokiem Rodzinną Zumbę poprowadziła Natalia Cypcer. Wszystkim uczestnikom, zaproszonym gościom, członkom Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, Członkom Rady Sołeckiej, Paniom z KGW Meszna, Strażakom OSP Meszna, Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Bystra, Straży Gminnej, Policji i organizatorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy. Dziękujemy sponsorom za wsparcie: DREWPLAC s.c. Artur Świecak i Marian Kępys, Larix Spółka Jawna Marka VIKING, Gęsi Pipek Wilkowice, PatiGift Patrycja Panek Bystra, Decathlon, Anonimowym darczyńcom.